Nano2Clinic – Synergies for Clinical Translation of Nanotechnology in Cancer Therapies

3. ožujka 2023. Zagreb

Velika dvorana Školske knjige, Masarykova ulica 28.

Nanotehnologije iz temelja mijenjaju dosadašnje terapije i omogućuju razvoj novih tretmana i dijagnostičkih pristupa. Poboljšanja u medicinskim terapijama i dijagnostici postignuta inovativnim medicinskim nanoproizvodima imaju veliku i izravnu kliničku važnost i donose dobrobiti za pacijente. Stoga će najbolja praksa u dizajnu i razvoju takvih nanoproizvoda doprinijeti društvenom prosperitetu i dobrobiti, omogućavanjem pristupa boljim i sigurnijim tretmanima.

Ovaj sastanak ima za cilj ojačati odnose između industrije, R&D&I sektora, regulatornih agencija, klinika i pacijenata s krajnjim ciljem poticanja kliničkog prijenosa nanomedicine od stola do kreveta. Promicanjem znanstvene razmjene, tehnološke implementacije i inovativnih rješenja, sastanak će omogućiti dijalog za racionalizaciju i fokusiranje istraživačkih napora na razini EU-a u suočavanju s velikim izazovom prevođenja nanomedicine za terapije raka.

Sastanak će se usredotočiti na nekoliko čimbenika o kojima treba raspravljati i koje treba razmotriti kako bi se postigao najbolji društveni učinak:

1) Sigurnosni aspekti: raspravom o najboljim praksama za primjenu koncepta Safe-by-Design tijekom ranih faza razvoja i proizvodnje novih medicinskih nanoproizvoda.

2) Regulatorni aspekti: raspravom o potrebnim koracima za regulatorno prihvaćanje novih nanoproizvoda.

3) Aspekti osposobljavanja i obrazovanja za dobro kvalificiranu radnu snagu i pacijente: omogućavanjem i širenjem međudisciplinarnog osposobljavanja za istraživače, pružatelje medicinske skrbi, javnozdravstvene stručnjake koji rade u industriji, vladi i akademskoj zajednici, kao i za pacijente.

Sudjelovanje je besplatno. Ako se želite registrirati, prijavite se putem poveznice u nastavku do 20. veljače 2023.

Organizator: NANO2CLINIC: Cost Action CA17140 –
Cancer nanomedicine – from the bench to the bedside


Podržano od: PHOENIX-OITB: Pharmaceutical Open Innovation Test Bed for Enabling Nano-pharmaceutical Innovative Products

SENDER: Safe-by-Design Approach for Development of Nano-Enabled Delivery Systems to Target the Brain

Lokalni organizator:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb, Hrvatska

Za ažurirane informacije i dnevni red posjetite: phoenix-oitb.eu/news-media/

Projekt PHOENIX-OITB dobiva sredstva iz programa Europske unije za istraživanje i inovacije Horizon 2020 prema ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava br. 953110. COST Action CA 17140 “Cancer Nanomedicine from the Bench to the Bedside” podržava COST (Europska suradnja u znanosti i tehnologiji). SENDER Safe-by-Design Approach for Development of Nano-Enabled-Delivery Systems to Target the Brain projekt je financiran u okviru programa „Istraživačka suradnja“ Hrvatske zaklade za znanost financiran iz Europskog socijalnog fonda.

Novi europski projekt NABIHEAL o biomaterijalima za zacjeljivanje kompleksnih rana

Projekt Horizon Europe NABIHEAL, kojim koordinira Centar za biomedicinska istraživačka mreža (CIBER) pri Institutu za znanost o materijalima iz Barcelone (ICMAB-CSIC), pokrenut je 11. i 12. siječnja 2023. u Barceloni prvim sastankom međunarodnog konzorcija, formirano od 14 partnera iz 7 zemalja, uključujući istraživačke centre, sveučilišta i privatne tvrtke.

Članovi EU financiranog projekta NABIHEAL na početnom sastanku u Barceloni 11. siječnja 2023.

NABIHEAL je kratica za “Antimikrobni nanostrukturirani biomaterijali za kompleksno zacjeljivanje rana” i financira se u okviru programa za istraživanje i inovacije Horizon Europe s ukupnim proračunom od gotovo 5 milijuna eura tijekom četiri godine. NABIHEAL ima za cilj riješiti dvije nezadovoljene medicinske potrebe u složenom zacjeljivanju rana: s jedne strane pristupačne tretmane za infekcije rana i prevenciju komplikacija tijekom zacjeljivanja rana, a s druge strane, strategiju za optimizaciju sastava i učinkovitosti zavoja za rane.

Početni sastanak, održan u CSIC Researcher’s Residence u Barceloni, otvorila je koordinatorica projekta, Nora Ventosa, iz CIBER-a i ICMAB-CSIC-a, te institucionalni i politički predstavnici, uključujući Riccarda Ruralija, zamjenika direktora ICMAB-CSIC-a; Ramona Martínez Mañez, znanstvenog direktora CIBER-BBN-a; Jordi-a Aguasca, direktora Jedinice za tehnološku transformaciju i poremećaje, ACCIÓ; i Xavier Aldeguer, generalnog direktora Društva znanja, prijenosa i teritorija katalonske vlade. Sastanak je pružio priliku za osobnu interakciju sa svim partnerima konzorcija i uspostavljanje prvih aktivnosti suradnje kako bi se osigurala pravovremena isporuka ključnih točaka projekta.

Kompleksno cijeljenje rana kao globalni zdravstveni problem

Projekt NABIHEAL će unaprijediti sintezu naprednih nanostrukturiranih biomaterijala kao alternativu uobičajeno korištenim materijalima na bazi srebra. “Projekt će raditi na proizvodnji višenamjenskih materijala za liječenje kompleksnog zacjeljivanja rana, što je postalo globalni zdravstveni problem. Primjerice, u razvijenim zemljama utječe na kvalitetu života više od 2% ukupne populacije”, potvrđuje Nora Ventosa, koordinatorica projekta.

Kompleksne rane, poput kroničnih rana, vrlo su osjetljive na mikrobne infekcije i stvaranje biofilma, pa ih je stoga teško liječiti. Najčešći antimikrobni proizvodi za liječenje ovih infekcija temelje se na srebru. Međutim, oni imaju nekoliko ekonomskih, ekoloških i sigurnosnih nedostataka. Biomaterijali razvijeni u okviru projekta NABIHEAL ponudit će sigurniju, održiviju i isplativiju alternativu.

Cilj projekta je dobiti inovativne multifunkcionalne biomaterijale za zacjeljivanje rana korištenjem pristupačnih proizvodnih tehnologija u EU. Dugoročno, NABIHEAL bi mogao postati alternativa srebru u zavojima za zacjeljivanje rana koja će promijeniti igru.

Međunarodni konzorcij

Ciljevima projekta bavit će se interdisciplinarni konzorcij iz 7 zemalja, kombinirajući stručnost u različitim područjima, kao što su sinteza i karakterizacija biomaterijala, biokompatibilnost i sigurnost, regulatorni aspekti i etika ili razvoj proizvoda za zacjeljivanje rana i njihovo povećanje. “Uzbuđeni smo što možemo pokrenuti ovaj projekt u kojem će 8 akademskih institucija i 6 privatnih tvrtki udružiti snage kako bi se suočili s izazovnim problemom složenog liječenja rana,” dodaje prof. Ventosa.

Osim Centra za biomedicinska istraživačka mreža (CIBER) pri Institutu za znanost o materijalima iz Barcelone (ICMAB), kao koordinatora, međunarodni konzorcij čine sljedeći centri i tvrtke: iz Španjolske, Centar za biomedicinska istraživačka mreža (CIBER) na Sveučilištu Extremadura i Sveučilištu Cantabria, Španjolsko nacionalno istraživačko vijeće (CSIC), Nanomol Technologies S.L. (NT), Bioiberica S.A.U (BIO), Histocell S.L (HCELL), Sveučilište u Granadi (UGR) i Asphalion (ASPH); iz Njemačke, MyBiotech GmbH (MyB) i Charité-Universitätsmedizin Berlin (CH); iz Hrvatske, Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada (IMI); iz Danske, Sveučilište Aarhus (AU); iz Izraela, Technion-Israel Institute of Technology (IT); iz Austrije, BioNanoNet Forschungsgesellschaft mbH (BNN); a iz Slovenije Sveučilište u Mariboru (UM).

Za više informacija:
Prof. Nora Ventosa, koordinatorica projekta, CIBER, ICMAB-CSIC ventosa@icmab.es
Caitlin Ahern, komunikacija, BioNanoNet caitlin.ahern@bnn.at